jag fick mina märken nu i veckan och tänkte sätta dit ett och då började jag fundera jag på placeringen, funderar på att sätta det i framkant på bakre sidoruta ..
Var sätter ni andra era märken ?
Bilden är från dekal tävlingen , så det är fel märke men placeringen är den jag menade ..
när jag tänker efter lite så man är rätt fånig ändå, det är ju bara ett märke o ändå och funderar man på var det kan sitta och inte kan sitta för att det ska se bra ut!
Fast man har ju rätt att vara lite fåfäng när det gäller bilen man gillar bäst
Hejsan.
Har precis ställt på och besiktigat bilen inför säsongen 2010.
Har även noterat att man inte får nåt nytt skattemärke att sätta på nummerskylten som tidigare. Jag skulle tycka det var trevligt att ha nån slags Early911.se dekal att sätta där istället men i samma format som skattemärket. Är det dyrt att ta fram en uppsättning som dom tidigare dekalerna? Har själv ingen idé om hur dom skulle se ut men tycker detta vore en kul idé.
Mvh: Janne
Porsche, 2519cc (s66 x b90 x #6), Weber 40IDS.
Volkswagen, 1915 cc (s69 x b94 x #4), Weber 44IDF.
Hej Johannes.
Du har så rätt.
Ringde och kollade med Transportstyrelsen som sa att man inte fick klistra på några märken på skyltarna.
Jag var lite för snabb i tankarna och tänkte att man skulle slippa åka runt med en "skrapad trisslott" på nummerskylten genom att fixa en snygg dekal.
Men så blir inte fallet utan man får börja skrapa bort högen av skattemärken eller skaffa ny skylt om man inte låter det vara som det är.
Mvh: Janne
Porsche, 2519cc (s66 x b90 x #6), Weber 40IDS.
Volkswagen, 1915 cc (s69 x b94 x #4), Weber 44IDF.
Det finns bilklubbar, bla någon av mercedesklubbarna som redan har tagir fram sådana märken.
Kanske skulle landets samtliga klubbar och entusiasttidningar slå sig samman för att få gehör och kunna få till ett märke som matchar en gammal fin skylt där skrapmärkena behöver döljas.